Szukaj
  • Bartek Gawin

Dlaczego wylewka anhydrytowa jest skuteczniejsza niż cementowa?

Wylewka anhydrytowa czy cementowa? Odpowiedź na to pytanie jest jedną z kluczowych decyzji, które musi podjąć inwestor. Trudno o zmianę w przyszłości, a konsekwencje wybrania danego jastrychu będą dosłownie wpływały na codzienny komfort, a także np. na wysokość rachunków. Czym różni się wylewka anhydrytowa od cementowej? Którą wybrać do jakiego pomieszczenia? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?


Czy wylewka jest w ogóle potrzebna?

Współcześnie dom nie może funkcjonować bez jakiejkolwiek wylewki. Pod nią rozprowadzone są instalacje – jastrych powinien więc z nimi w pewien sposób współpracować. Poziomuje ona też podłoże – równa i idealnie płaska ma niebagatelne znaczenie zarówno dla estetyki, jak i funkcjonalności. Oprócz tego wylewka pełni rolę swego rodzaju termoizolacji: chroni budynek przed różnicą temperatur – także spowodowaną wilgocią – a nawet przed hałasem.Ogromne znaczenie ma to, jaki jastrych się wybierze. Najbardziej popularne to wylewka anhydrytowa i cementowa. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a ich cechy w różnym stopniu pokrywają wspomniane oczekiwania związane z podłożem. Który materiał jest w tym skuteczniejszy?


Wylewka cementowa

Wylewka cementowa to tradycyjna metoda wykonywania jastrychu. Jest często wybierane ze względu na niską cenę materiałów. Jej zaletą jest również duża odporność na wilgoć. Wyróżnia ją uniwersalność - sprawdzi się niezależnie od pomieszczenia. Materiały można kupić w każdym sklepie budowlanych, a do jej przygotowania potrzebna jest jedynie mieszanka cementu portlandzkiego i piasku, którą rozrabia się z wodą. Wiele osób decyduje się więc na samodzielne położenie podłoża, choć trzeba przy tym wykazać się dużą cierpliwością i zwróceniem uwagi na szczegóły.Trudność w uzyskaniu gładkiej powierzchni to spora wada wylewki cementowej. Można wykonywać ją ręcznie lub maszynowo, jednak tylko doświadczeni fachowcy są w stanie osiągnąć idealny efekt. Dylatacje w małych odległościach są niezbędne, ponieważ cement podczas wysychania może pękać. Całość może również wymagać zbrojenia siatką. Przez pierwszy tydzień jastrych cementowy należy zwilżać, a całkowitą wytrzymałość uzyskuje on dopiero po miesiącu. Nie jest też najlepszym wyborem na pomieszczenie z tzw. podłogówką. Słabo przewodzi ciepło, a gdy – często przy samodzielnym wykonaniu – pojawią się pustki powietrzne, wydajność tego typu ogrzewania spadnie drastycznie. Mimo niskiej ceny za materiał czy wykonanie ta inwestycja może więc przełożyć się w dłuższej perspektywie na… znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie. Jak w stosunku do tego rozwiązania wypada jastrych anhydrytowy?Wylewka anhydrytowa

Wylewka anhydrytowa samopoziomująca to świetny wybór do domu, szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym. Doskonale przewodzi ciepło i szybko się nagrzewa, zapewniając komfort użytkowania podłoża. Ten nowoczesny jastrych jest również bardzo wytrzymały.W przeciwieństwie do cementu, posadzka anhydrytowa bardzo szybko wysycha. Może to być zaledwie od 7 do 14 dni, w stosunku do około 30 dni w przypadku jastrychu cementowego. Nie kurczy się, nie potrzebuje więc dylatacji na mniejszych powierzchniach. Zbrojenie również jest zbędne. Wystarczy cienka warstwa, aby anhydryt spełniał swoje zadanie - dzięki temu nadaje się nawet na poddasze, ponieważ nie obciąża stropu.Dzięki właściwościom samopoziomującym anhydrytu posadzka jest zawsze idealnie równa. Można wykończyć ją w dowolny sposób, uzyskując zachwycające efekty.Jakie wady posiada anhydryt wylewka? Przede wszystkim – nie lubi wilgoci ani mrozu. Nie nadaje się więc na zewnątrz.W przypadku łazienki – o ile nie planuje się spadku, np. przy brodziku - wystarczy go zaizolować, wykorzystując w pełni jego zdolności do przewodzenia ciepła i „współpracy” z ogrzewaniem podłogowym. Ważne jest również wybranie odpowiednich fachowców – specjalizujące się w tego typu pracach firmy, jak Gawin BE, sprawiają, że nie pojawiają się typowe błędy wykonawcze, wpływające na funkcjonalność.


Która wylewka jest lepsza?

Na niektórych inwestycjach podczas budowy nie warto oszczędzać. Podjęte decyzje mogą znacząco wpływać na wysokość rachunków – także tych największych, za ogrzewanie – i długofalowo przyniosą straty lub zysk.Wylewka anhydrytowa to najlepszy wybór, szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym. Wyróżniają ją: idealne wyrównanie podłoża, świetne przewodnictwo cieplne oraz szybkość realizacji, pozwalająca na znaczne przyspieszenie kolejnych prac budowlanych. Oprócz tego jest to pierwszy wybór, gdy strop nie może być nadmiernie obciążony.Cement sprawdzi się doskonale na zewnątrz – na tarasie, balkonie czy patio. Wylewka cementowa to dobra decyzja również, jeśli chodzi o podłoże do łazienek, ponieważ – w przeciwieństwie do jastrychu anhydrytowego – nie nasiąka wodą. Z drugiej strony, jeśli w „mokrym” pomieszczeniu położone jest ogrzewanie podłogowe, a w projekcie nie ma spadku, lepiej wybrać anhydryt i odpowiednio go zaizolować. W każdym przypadku mądrą decyzją będzie zaufanie fachowcom i powierzenie im wykonawstwa.

290 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Gawin BE, 2019  / www.gawinbe.com

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) BEZ ZGODY właściciela i administratora strony. 

Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością Gawin BE