Szukaj
  • Bartek Gawin

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to coraz powszechniejsza forma zapewnienia komfortu termicznego w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Instalowane jest w niemal każdym pomieszczeniu – czasem również w tych gospodarczych, jak pralnia lub kotłownia. Czy to tylko moda, czy faktycznie dobra inwestycja? Co, oprócz wodnego ogrzewania podłogowego, jest na rynku i daje taki sam efekt? Jak mądrze przygotować się do jego założenia?


Komfort ciepłych stóp

Ogrzewanie podłogowe to już powszechne rozwiązanie, bowiem instalowane jest na jakąś skalę w większości domów i często w mieszkaniach. Posiadające je osoby chwalą sobie komfort termiczny, jaki daje – jest to zupełnie inna jakość w stosunku do tradycyjnych grzejników. Wystarczy sobie wyobrazić, jak przyjemne może być wyjście spod prysznica i stanięcie na rozgrzanej podłodze lub chodzenie po niej na boso po powrocie z zimowego spaceru…Ciało człowieka bardzo szybko wychładza się przez głowę, dłonie i stopy. Ochłodzenie lub ocieplenie tych miejsc najbardziej wpływa na osobiste odczucia komfortu termicznego. Ogrzewanie podłogowe pozwala więc zaspokoić te najbardziej pierwotne potrzeby.Czy jednak komfort ten jest warty dużej inwestycji finansowej? Czy warto położyć ogrzewanie podłogowe w całym domu? A może lepiej postawić tylko na strategiczne miejsca? Na jaki system postawić?


Najczęściej wybierane typy ogrzewania podłogowego

Najbardziej popularnym typem grzejnika podłogowego jest ten wodny. Działa ono mniej więcej tak, jak tradycyjne kaloryfery: instalacja złożona z rur przewodzi ciepłą wodę. Zalewa się ją odpowiednim jastrychem – najlepiej wylewką anhydrytową – a następnie wykańcza według uznania. W wybranym miejscu „na wierzchu” montuje się pokrętło do regulacji mocy. Sposób zasilania jest zależny od posiadanego w domu systemu: kotła, pompy, ciepła dostarczanego z miasta itd. Jest to drogie podczas zakładania rozwiązanie i – w razie usterki – bardzo trudne w naprawie. Jednak codzienna eksploatacja jest tania, a ciepło rozchodzi się w pomieszczeniu równomiernie. Trzeba tylko pamiętać, aby zdecydować się na ten typ przed wykonaniem wylewki.Coraz większą popularność zyskuje ogrzewanie podłogowe elektryczne. Na rynku znajdują się specjalne folie grzejne, kable i maty grzewcze. Można je umieścić bezpośrednio pod posadzką lub w wylewce. Odwrotnie, niż poprzedni typ – jest tanie w założeniu, lecz przez zasilanie na prąd drogie w eksploatacji. Można je stosować na zewnątrz, nie martwiąc się o pęknięcia przy niskich temperaturach. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą założyć ogrzewanie podłogowe w istniejącym budynku.

Mądre zaplanowanie

Ogrzewanie podłogowe to dobra inwestycja, o ile… zostanie dobrze zaprojektowane. Wiele osób wciąż robi je trochę bezmyślnie, choć przecież każdy dodatkowy metr kwadratowy rur czy kabli kosztuje – zarówno, jeśli chodzi o montaż, jak i zużytą później energię. Aby zmaksymalizować jego funkcjonalność, warto wziąć pod uwagę trzy czynniki:


1.Plan pomieszczenia.

Inwestorzy w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach, oglądając plany architektoniczne, często mają już pomysł na to, jak mniej więcej będzie wyglądało każde pomieszczenie. To nie tylko istotne z punktu widzenia kolejnych projektów: elektryki, klimatyzacji, kanalizacji, ale też pokrywa się z wyobrażeniami na temat codziennego funkcjonowania. Przykładając to do rozplanowania ogrzewania podłogowego, można sporo zaoszczędzić – rury nie muszą się powiem znajdować pod wanną, ubikacją, pralką czy nieprzesuwalnymi meblami. Czasem okazuje się, że tak naprawdę wystarczy położyć je jedynie na 1/3 całej powierzchni podłogi, aby uzyskać optymalny efekt!

2.Współpracujące wykończenie

Podłogi – tak jak inne materiały – różnią się od siebie przewodnictwem cieplnym. Na ogrzewanie podłogowe bez wątpienia najlepiej sprawdzają się płytki. Szybko się nagrzewają, stając się przyjemnymi w dotyku dla skóry. Z podłoża drewnianego specjaliści najbardziej polecają natomiast panele winylowe – piękne, trwałe i również komfortowe dla bosych stóp. Przy parkietach natomiast trzeba zwrócić uwagę na typ drewna oraz zastosowane kleje i inne materiały.

3. Idealna wylewka

Wylewka, która znajdzie się na ogrzewaniu podłogowym ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonowania. Nie może niszczyć się przy wysokich temperaturach. Powinna izolować i równocześnie doskonale przewodzić ciepło oraz powoli i równomiernie oddawać je do pomieszczenia. Tymi cechami wyróżnia się przede wszystkim samopoziomujący anhydryt.


Jastrych pod ogrzewanie podłogowe

Wylewki anhydrytowe to doskonały wybór, jeśli chodzi o grzejniki podłogowe – szczególnie, jeśli wykonana jest przez specjalistyczną firmę, taką jak Gawin BE. Jesteśmy certyfikowanym wykonawcą wylewek Lafarge. Podwyższona przenikalność cieplna pozwala na maksymalne wykorzystanie użytej do wytworzenia ciepła energii. Bardzo szybko oddaje też temperaturę pomieszczeniu.Mimo że jest droższa od innych, pozwala na oszczędność czasu (dzięki szybkiemu wysychaniu czy minimalizacji wad), jak i pieniędzy (dzięki obniżeniu kosztów codziennej eksploatacji grzejników). Warto więc zdecydować się na samopoziomującą wylewkę anhydrytową – szczególnie w pomieszczeniach, w których zostanie wykonane ogrzewanie podłogowe!

46 wyświetlenia0 komentarz

Gawin BE, 2019  / www.gawinbe.com

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) BEZ ZGODY właściciela i administratora strony. 

Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością Gawin BE